ПРОКУРОРСЬКИЙ БЄСПРЄДЄЛ В ПОРТУ УСТЬ-ДУНАЙСЬК  

ПРОКУРОРСЬКИЙ БЄСПРЄДЄЛ В ПОРТУ УСТЬ-ДУНАЙСЬК  

Загрузка...

        

            Коли наша команда прийшла працювати в державний морський торговельний порт «Усть-Дунайськ», йшов процес розграбування підприємства виконавчою службою та суддями під наглядом прокуратури. Було розпродано за безцінь більше 100 об’єктів! Наприклад, база відпочинку «Портовик», яка коштує не один мільйон, була продана за 128 тис. грн. і т.ін. Рахунки підприємства були тривалий час заарештовані. По території Порта ходили бариги і показували виконавчій службі пальцем на судна, будівлі та інші об’єкти, які їм сподобалися. Штампувалися надумані позови, судді виносили незаконні рішення.

Величезної праці коштувало все це зупинити. Виграти суди, розблокувати рахунки, виплатити борги до бюджету, з зарплати, кредиторам і т.ін. Ось уже 5 років держпідприємство працює стабільно і з прибутком, платить податки і зарплату. Зацікавилися великі інвестори.

Все було добре поки знову не прийшла держава в особі Генеральної прокуратури України та Печерського суду м. Києва. І це після Революції Гідності!

Після анексії  Криму окупанти «націоналізували» багато державних морських суден. На півострові залишалося і судно плавкран ПГП-2, яке ще до анексії Криму було поставлено на ремонт на завод «Залив» (бухта Камиш-Бурун в Керчі). Стало зрозуміло, що плавкран може потрапити до переліку майна, що підлягає “націоналізації” окупантами. Його почали готувати до виводу. У липні 2014 морський буксир «Вітязь» забрав з Криму плавкран. Буксир як і плавкран належать державному «Морському торговельному порту Усть-Дунайськ». Судно перебувало на момент заходу «Вітязю» в Крим у господарському  управлінні фрахтувальника – компанії “КІРГАН ХОЛДИНГ С.А.” на підставі договору бербоут-чартеру (фрахтування судна без екіпажу). Ця компанія і врятувала державне майно від «націоналізації» окупантами. Це була багатоходова і небезпечна операція.

Однак, Генеральна прокуратура України порушила кримінальне провадження про порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї з метою заподіяння шкоди інтересам держави за ч. 2. ст. 332-1 КК України, а також вилучила оригінали суднових документів морського буксира. Причому забирали що попало. І ті документи, які стосуються заходу в Крим і які до справи не відносяться згідно закону, але без них судно не має права працювати.

Прокуратуру не бентежить, що «порушення» порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію і виїзду з неї сталося в липні 2014 р. а сам порядок Кабмін прийняв у червні 2015 р.  Мабуть в ГПУ закони не читали, тому й не в курсі, що закон зворотної сили не має.

Що стосується заподіяння шкоди інтересам держави, то такий факт дійсно є, от тільки заподіяли шкоду прокурори і навмисно. Державний порт вже втратив 700 тис. дол. через арешт судна. А слідчий заявив, що плавкран потрібно було залишити окупантам.

При цьому російський танкер “ROSCHEM-2” органами був не арештований і відпущений. Аналогічно, танкер «Adriatik Mariner», як повідомив Антон Геращенко, доставив контрабандою з Феодосії 5800 тонн дизпалива і фактично завдав збитків державі у розмірі 23 мільйонів грн. від недоотримання до бюджету податків і зборів. Спочатку танкер був затриманий співробітниками СБУ, а потім, за дзвінком одного з керівників Служби,   спокійно пішов у Румунію і т.ін.

До жовтня 2015 р. прокуратура утримувала судно навіть без рішення суду про арешт, тобто без можливості оскаржити. Нахабно було порушено право на захист. Прокурор Генеральної прокуратури України Красножон Є.А. У жовтні 2015 р. звернувся до Печерського районного суду м. Києва з клопотанням про накладення арешту на морський буксир “Вітязь” і заборону використовувати судно.

Прокуратура і суд плювали на вимогу закону про те, що не може бути накладено арешт на майно осіб, які не є підозрюваними. Порт не є особою щодо якої здійснюється вказане виробництво. У жовтні 2015 р. судно було незаконно і необґрунтовано заарештовано рішенням судді Білоцерківець О.А. Слідчий заявляє, що судно має бути конфісковане. Цікаво виходить, суд повинен конфіскувати державне майно на користь держави! Наступним логічним кроком прокурорів мабуть буде оголошення підозри державі Україна.

Держпідприємство “Морський торговельний порт Усть-Дунайськ” не є учасником цієї події і особою, щодо якої здійснюється вказане кримінальне провадження. Саме посадові особи компанії фрахтувальника можуть нести відповідальність за можливі порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї.

Однак, замість того, щоб встановлювати фактичні обставини справи, слідчий Генеральної прокуратури України Флященко А.В. здійснює незаконне втручання в господарську діяльність порту, який не має відношення до цього випадку.

Абсурдне кримінальне провадження в тяганині більше року і використовується для тиску на Порт. Державне судно усунуто з ринку буксирних послуг і доходи з цього ринку отримують тепер певні комерційні структури. Очевидно, що саме тут криється інтерес Генеральної прокуратури.

Прокуратурою і Печерським судом не були прийняті до уваги ні фактична сторона справи – порятунок держмайна, ні формальна – “Камиш-Бурун” не перебуває у переліку портів, закритих для заходу, кордон для буксира не відчинявся.

Прокуратура, усвідомлюючи незаконність своїх дій, спрямовує в порт контролюючі органи на перевірки, щоб вони хоч щось знайшли, і проводить обшуки.

Посилаючись, на недіючий на момент звернення, п. 4 ч. 2 ст. 40 КПК України слідчий Флященко А.В. звернувся в славний Печерський суд про проведення позапланової ревізії Порта. З 15 липня 2015 зазначений пункт скасований, і слідчий не мав права призначати ревізію. Однак, суддя Васильєва Н.П. задовольнила незаконне клопотання слідчого.

Арештом буксира «Вітязь» справа не закінчилася. Прокурори зрозуміли, що їх   провадження незаконно і злочинно. Назад у них виходу немає, і продовжили чудити далі.

18 листопада 2015 в порту «Усть-Дунайськ» проведено обшук прокуратурою з «активним» участю працівників СБУ та підрозділу «Альфа». Цікаво, які були підстави застосовувати «Альфу», як до особливо небезпечної банди?

Прокурори вигребли всю документацію за останні 15 років! Прийшли зі своїми понятими. Документи завантажували в сміттєві мішки. Опис вилучених документів проведено з порушеннями. Обшук проводив слідчий ГПУ з особливо важливих справ Флященко О.В. Через прохідну проходили не пред’являючи посвідчення, погрожували виламати двері, не випускали працівників за територію підприємства, чинили тиск, чим викликали протести працівників порту, які знають про цю несправедливість з буксиром «Вітязь». Прибиральницю Султанову Лідію, яка пропрацювала на підприємстві 35 років, мордоворот СБУшник ударив об стіну. Вона втратила свідомість, і їй надавали медичну допомогу. Всього звернулося за медичною допомогою 12 працівників порту. Протести в порту відбулися вперше за всю історію підприємства. Робота державного порту тепер взагалі паралізована.

Всупереч вимогам законодавства України працівники Генеральної прокуратури протиправно і усвідомлюючи, що відсутній склад злочину, втручаються в господарську діяльність порту, заподіюють шкоду державним інтересам. Тим самим працівники прокуратури самі вчиняють злочин.

Корисливі дії працівників прокуратури і суду дорого обходяться не тільки власникам, але і державі. Судно належить ДП «Морський торговельний порт Усть-Дунайськ» (м. Вилкове Одеської області) і багато років працює в Чорному морі на умовах оренди без екіпажу, укладеної з іноземною компанією. Фрахтувальник розірвав довгостроковий контракт, вартість якого становить 700 000 доларів.

Беззаконня і сваволя Генеральної прокуратури привели до скорочення доходів бюджету м. Вилкове, приблизно на 10%. Цього року порт недоотримає близько 2 мільйонів грн. і не заплатить близько 1 мільйона грн. податків. На буксир довелося направити свій екіпаж, платити за стоянку, причал, забезпечення судна. Тепер за власні кошти (яких немає) необхідно провести ремонт і продовжити документи регістра, а це ще 2 мільйонів грн.

Порт в даний час не в змозі використати судно у своїй виробничій діяльності і несе витрати по його утриманню.

Існує реальна загроза невиконання підприємством фінансового плану.

Порт тепер не може підготується до зими, підготувати інші судна й екіпажі для роботи.

Робочі порту переведені на скорочений робочий тиждень, погіршене їх матеріальне становище і пенсійне забезпечення.

16-18 листопада 2015 р. трудовий колектив провів акції протесту проти незаконних дій прокуратури, суду та фінансової інспекції.

Порушена нормальна робота підприємства і завдано шкоди його діловій репутації, у тому числі перед іноземними інвесторами.

Існує загроза розірвання мирових угод з кредиторами та стягнення ними з державного порту більше 1,5 млн. дол.

Зірвано залучення інвестицій.

Ось вам і збиток, який наносять держбюджету і держпідприємству конкретні прокурори і судді. І найголовніше, все це за те, що для держави був врятований плавкран вартістю 15 000 000 грн.

Реально в Україні створена чергова «прокурорська схема». Прокуратура як завжди корумпована і є інструментом у боротьбі з неугодними. ГПУ своїми протиправними діями завдає шкоди іміджу України, і інтересам конкретних підприємств. Поки йде розслідування фактично «ні про що», державний буксир продовжує простоювати і перетворюється на металобрухт, паралізована робота державного підприємства.

Ось вам і особливості ведення бізнесу в Україні. Коли тобі потрібно думати не тільки про розвиток підприємства, оплату податків і виплату зарплати, але треба ще ходити на уклін до прокурорів, давати їм гроші і просити про повернення документів та майна.

Ось і вся причина відсутності в Україні інвестицій.

Мені, який пропрацював 12 років в органах прокуратури, в т.ч. в Генеральній, очевидно, що описане кримінальне провадження є справжнім зразком тупості, дурості і зловживання службовим становищем. Також очевидно, що керівництво ГПУ не здатне не тільки відповідати вимогам нинішнього часу, але навіть забезпечити дотримання елементарної законності навіть у своєму відомстві.

 

Помічник народного депутата України Едуард Спатар.

 

Далі буде.