Дегенерати і медійні персонажі, або Чому вже три тижні в Україні проблеми...

Дегенерати і медійні персонажі, або Чому вже три тижні в Україні проблеми з е-декларуванням?

Загрузка...

Вже три тижні в Україні не вщухає скандал, пов’язаний з е-декларуванням. Чиновники не могли вчасно подати декларації, тому що «глючив» сайт.

Голова НАЗК (Національне агентство з питань запобігання корупції) Наталія Корчак розводить руками і звалює все на Кабмін, депутати ВРУ вимагають її відставки, а зняти її не можливо. Все це дуже схоже на погано зрежисоване гумористичне шоу.

А ось розпочинати плакати потрібно саме тут:  за шість місяців НАЗК опрацювало тільки 3% декларацій, поданих восени 2016 року (!). Вже в березні-квітні цього року навалилася нова хвиля, що майже в 10 разів перевищує торішню кількість декларацій. Журналісти підрахували, що з такими темпами цей орган буде обробляти наявні декларації… мінімум 130 років.

То ж чому сайт з е-декларуванням працює з перебоями, хто зацікавлений в цьому ганебному шоу?

На перевірку декларацій – 133 роки

“НАЗК — центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику”.

Так написано на сайті агентства. І справді, все виглядало ажурно. Запустили сайт з деклараціями, змусили чиновників під загрозою кримінальної відповідальності розповідати про свої будинки, вілли, дорогі автомобілі і сотні мільйонів гривень й валюти на руках. Обіцяли аналізувати декларації і вже після перевірки передавати дані про факти корупції в прокуратуру і відкривати кримінальні провадження, саджати за грати корупціонерів.

Але чи є сенс з е-декларуванням зараз взагалі, якщо зі 103 тисяч декларацій тільки 3% вже оброблені?.. Тепер же до тих 100 тисяч необроблених декларацій приєдналися “рапорти” публічних службовців України – а це приблизно 700-800 тисяч документів. За весь цей час жодного корупціонера не покарано!

А якщо порахувати, то з такими темпами НАЗК закінчить аналізувати всі наявні на сьогоднішній день декларації… у 2150 році. Так-так. Якщо це проклятуще агентство буде аналізувати 6000 декларацій на рік, то на перевірку всіх наявних документів піде 133 роки!

Хто же керує НАЗК, САПом й спецпрокуратурою?

Експерт громадської організації «Слово і діло» Валентин Гладких каже, що біля керма НАЗК навмисно поставили некомпетентних людей, щоб вони “поховали” цей механізм – аналізувати декларації і передавати справи до прокуратури.

– Люди, які були змушені під тиском як української громадськості, так і західних партнерів започаткувати механізм електронних декларацій, прекрасно усвідомлювали потенційні наслідки запровадження такої антикорупційної ініціативи. Тому було зроблено все можливе, щоб нівелювати і убезпечити себе від найбільш небезпечних негативних наслідків. Тож не дивно, що українські політики зробили все можливе, щоб цей механізм був максимально неефективним,- стверджує Валентин Гладких. – За закон “Про запобігання корупції” голосувала Верховна Рада, депутати геть не зацікавлені в тому, щоб цей механізм насправді був дієвим.

Валентин розповідає, що кожен недобросовісний чиновник легко може приховати і не вносити свої статки в декларацію:

  • Я колишній державний службовець, заповнював цю декларацію. І якщо б у мене було що сховати і була б необхідність це зробити, то повірте, навіть я, без будь-яких високооплачуваних радників, зробив би це елементарно. Я би просто нічого зайвого не вписував. Очевидно, що люди, яким є що приховувати, зроблять це також без особливих проблем. Більше того, все в законі було прописано так, щоб унеможливити перетворення липових електроних декларацій на якийсь дієвий інструмент покарання. НАЗК наразі недієвий і безпорадний орган. Потенційно небезпечний орган було перетворено на декоративний і безпорадний шляхом призначення на посади недалеких і некомпетентних людей. Ці люди, насправді, абсолютно не зацікавлені у роботі. Вони можуть хіба що  виписувати собі премії по 200 тисяч гривень на місяць та пояснювати власну непрофесійність і неефективність дією якихось сторонніх факторів.

Експерт стверджує, що це стосується не тільки НАЗК.

–  Те саме можна сказати і про НАБУ, і про Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру на чолі з паном Холодницьким, який став генералом в 30 років. Корчак собі по 200 тисяч премії виписує, а Холодницький генералом стає. Не дивно, що замість ефективних чиновників ми отримали медійних персонажів. Здається, вищезазначені особи не усвідомлюють, що вони лише чиновники, а не “зірки” шоу-бізнесу. Їхня функція – без зайвого розголосу працювати у межах наданих чинним законодавством повноважень. Натомість вони бігатють по ефірах,  відвідують вечірки з Катериною Осадчою. Світські леви і левиці! Результат діяльності усіх цих так званих антикорупціонерів закономірний і тяжіє до нуля. А коштів, до речі, на створення та утримання цих антикорупційних органів, які дедалі більше нагадують зоопарк із світськими левами і левицями, було витрачено дуже багато. І як результат – у суспільстві міцнішає думка, що всі антикорупціонери є безпорадними дегенератами, неспроможними по-справжньому протидіяти гідрі корупції. Ніхто не зробив стільки для дискредитації антикорупційної діяльності, як згадані вище особи,- емоційно додає наш експерт.

Потрібно не дати зруйнувати цей інструмент

Нардеп від партії “ВОЛЯ” Юрій Дерев’янко впевнений, що потрібно відправити у відставку главу НАЗК Наталю Корчак і вибрати п’ятого члена Нацагентства.

– Ми створили унікальний інструмент, який запрацював. Народним депутатам і всій країні потрібно не дати цей інструмент зруйнувати”, — каже Юрій Дерев’янко. – Керівник НАЗК працює незадовільно і своєю роботою дискредитує всю цю важливу і хорошу роботу, яку ми започаткували. Нам треба відправити Наталью Корчак у відставку, або вона сама має піти, і дати можливість переобрати серед членів НАЗК іншого керівника і доукомплектувати НАЗК, щоб це був незалежний орган.

Про це ж саме стверджує і Валентин Гладких.

– Втім, у жодному разі не можна допустити ліквідації і згортання діяльності НАЗК. Кажуть, що коли воно все одно не працює, то навіщо на це виділяти гроші? Так, але ми маємо розуміти, що це все є частиною одного сценарію. Все для того, щоб скасувати цей механізм з деклараціями, який  потенційно небезпечний для багатьох нинішніх можновладців. Так, на даному етапі НАЗК не дієве. І коли ми говоримо про НАЗК – це не чотири людини. Там 310 людей штату. Але якщо послухати Корчак, то можна зробити висновок, що НАЗК взагалі нічого не має робити. Вона каже, що реєстр не НАЗК робить, моніторять не вони. А я ще раз взяв і прочитав закон – все це мають робити працівники НАЗК! Таке враження, що у керівництва та працівників Агентства немає жодної відповідаьності. Корчак і її підлеглі мають просто ходити на роботу, нічого не робити – а сто тисяч гривень зарплати їй падає до кишені щомісяця. І біда в тому, що коли писали закон про протидію корупції, то там не передбачили відповідальності. І тепер ніхто не знає, як звільнити Корчак. Це питання до тих, хто писав цей закон.

Читайте також: Непрофесіоналізм міністра інфраструктури – збитки “Укрзалізниці” в 2016 році склали 7 млрд грн

У мене питання до всіх антикорупціонерів: скільки законопроектів було внесено в ВР, щоб удосконалити боротьбу з корупцією? А я вам скажу. Жодного! Скільки було притягнуто людей до відповідальності? Скільки людей спитали, чи були законими джерела їхніх статків?

Цей механізм цікавий для громадян України, але для тих, хто його створював, він є безпечним і максимально комфортним. Ну добре, задекларували слуги народу своє майно і гроші. Чому не ставлять питання про походження цих статків і про законність набуття цієї власності? Для мене НАЗК і всі ці антикорупційні органи припинили своє існування після того, як Сергій Лєщенко, на іхню думку, цілком «легально» купив квартиру.  Коли Генпрокурор каже, що він не буде викликати на допит Притулу, тому що вона зробила багато для свободи слова в Україні – то це є маячня. Тобто у нас в країні є каста недоторканих,- обурується Гладких.

Що робити з НАЗК і системою?

Політичний аналітик Ярослав Макітра впевнений, що систему спеціально знищують.

– Загалом механізм електронного декларування в Україні відбувся. Правила для чиновників доволі жорсткі і фактично не мають аналогів у світі. Щодо затягування процесу, то на це є об’єктивні та суб’єктивні причини. Величезна кількість декларацій, не усі декларанти коректно використовують систему, є перезавантаження. Є й вплив зовнішніх факторів. Політики та топ-чиновники з самого початку намагаються дискредитувати систему, і будь-який збій використовується як контрпропаганда. Також є спроби з боку політиків розширити коло декларантів на громадський сектор, щоб відвернути увагу від власних декларацій і дезорганізувати роботу НАЗК, – говорить Ярослав Макітра. – Щодо самого НАЗК, то очевидним є низький кваліфікаційний рівень спеціалістів, котрі навіть толково не можуть пояснити причини збоїв системи. Сенс у антикорупційних органах є, навіть у такому вигляді, як вони існують зараз. Але для реального покінчення з корупцією необхідна воля керівництва держави. На даному етапі правлячий клас радше готовий пожинати плоди від давно усталеної корупційної моделі функціонування держави, аніж змінювати систему. Необхідний і тиск суспільства, який або змусить діючу владу діяти або піти геть.

Читайте також: В Україні з’явилася нова прогресивна реформаторська політична сила: “ВОЛЯ” об’єдналася із рухом Саакашвілі

Наш експерт Валентин Гладких додає про те, що зараз неможливо дізнатись, звідки статки у того чи іншого чиновника.

– Був випадок, коли депутат задекларував трільйон гривень, а потім сказав, що пожартував. А у нас в законі все чітко прописано, що свідомо внесені недостовірні дані в декларацію караються кримінальною відповідальністю. Його притягнули до відповідальності? Ні. Чому? А чи розроблені критерії, за допомогою яких можна верифікувати законність походження статків? Ні. Знову ж таки – чому?!  І всіма цими питаннями має займатись, зокрема, НАЗК. Щоб цей механізм працював, потрібно змінювати законодавчу базу, – резюмує Валентин Гладких.

Нардеп Юрій Дерев’янко підтримує, що потрібно вдосконалювати антикорупційне законодавство.

  • Наталя Корчак нічого не зробила в цій частині і не запропонувала Верховній Раді жодного вирішення проблеми, — говорить Юрій Дерев’янко.

А ось те, що, на його думку, потрібно зробити терміново:

– Зберегти незалежність НАЗК

– Обрати п”ятого члена НАЗК, якого ніхто не обрав до цього часу

– Припинити саботаж, в тому числі урядовий, тому, що саме уряду підпорядкований Держспецзв’язку, до складу якого входить  ДП “Українські спеціальні системи”, яке є адміністратором системи е-декларування.


Шановним патріотам і тим, хто бажає підтримати Україну і знати набагато більше ?!!!!

Підтримай українский проект –лайк на сторінку, ставай одним з нас, ставай поруч з нами!!! Слава Україні!

Приєднуйтесь до обговорення новин у Фейсбуці:  Група УКРАЇНЦІ – ЄДНАЙМОСЯ! Фейсбук. Підтримай Україну! Тисни лайк та поширюй!

Приєднуйтесь до обговорення новин у Фейсбуці: POLITINFO