Україна засихає або як не втратити мільярди гривень через короїдів

Україна засихає або як не втратити мільярди гривень через короїдів

Загрузка...

В Україні стрімко засихають хвойні ліси. Площа заселених шкідниками соснових сягнула майже 350 тис. га. Про це повідомив заступник голови Держагентства лісових ресурсів Володимир Бондар під час виїзної наради на Київщині.

«Висихання пов’язане зі зміною клімату. Температура підвищується, зменшується кількість опадів, знижується рівень ґрунтових вод. Дерева втрачають опір до заселення шкідливими комахами, зокрема, короїдами», – зазначив В. Бондар.

За його словами, рятувати ліси заважають недосконалі санітарні правила, які дозволяють вилучати лише сухостій.

«У сухому дереві короїдів немає. Вони перелітають в здорове. І якраз у цей час потрібно встигнути прибрати заражене дерево з лісу. Але в період з 1 квітня до 15 червня заборонені будь-які санітарно-оздоровчі заходи. Цей період сприяє поширенню короїдів», – наголосив він.

Як повідомив Віктор Симоненко, помічник-консультант народного депутата Оксани Білозір, проблема всихання лісів надзвичайно турбує парламентарів. Оксана Володимирівна є Головою підкомітету з питань економічного, секторального співробітництва та поглибленої і всеохоплюючої зони вільної торгівлі між Україною та ЄС Комітету Верховної Ради України з питань європейської інтеграції, пані Білозір добре розуміє проблематику, дійсно стурбована станом галузі і готова зі своєї сторони підключати усі необхідні важелі: залучати різні комітети Верховної Ради України, профільних спеціалістів міністерств, науковців, громадські орагнізації та усіх небайдужих задля вирішення глобального питання збереження лісів.

Крім того, В. Бондар зазначив, що короїди псують дерево з верхівки, і, коли лісівники прибирають їх, це інколи викликає непорозуміння в суспільстві.

«Люди бачать свіже зрубане дерево і здоровий пеньок. Хоча, на довжині в 6 метрів сосна вже мертва. Ми не рубаємо здорові дерева під виглядом хворих», – сказав заступник голови відомства.

В. Бондар повідомив, що, крім найефективнішого способу боротьби із масовим висиханням дерев, а це санітарно-оздоровчі заходи, лісівники та науковці вдалися до біологічних методів, зокрема феромонних пасток. Щоправда, вони допомагають у дослідженнях, але не у боротьбі. Сприятимуть знищенню короїдів мурахожуки, яких вирощуватимуть у харківській лабораторії, нещодавно переданій з Туреччини. Але метод досить довготривалий, адже потребує час на вирощування комах.

Голова Товариства лісівників України, завідувач Кафедри дендрології та лісової селекції НУБіП України Юрій Марчук зазначив, що втрата сосни як головної деревної породи лісів завдасть Україні ще й значних економічних збитків, які в майбутньому можуть сягнути десятків мільярдів гривень.

Народний депутат України, перший заступник голови парламентського Комітету з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Анатолій Дирів наголосив, що проблема з масовим всиханням лісів велика і потребує вирішення.

«Безпосередньо у лісі ми побачили масштаби катастрофи. Це дійсно не вигадки лісівників. І нам спільно необхідно боротися з цією бідою. А лісовому господарству потрібно ставати ще більш відкритим, комунікувати з людьми та пояснювати свої дії», — зазначив він.

За словами В. Бондара, на місцях санітарних рубок необхідно створювати мішані ліси, у жодному разі – не соснові.

Як зазначили учасники наради, потрібні зміни до законодавства та нормативно-правових актів для спасіння українських лісів. Зокрема, є необхідність законодавчо ввести в окремих вражених областях тимчасовий особливий режим. Саме там потрібно буде тимчасово ввести і зміни до Санітарних правил щодо граничної повноти насаджень, до законів про оцінку впливу на довкілля та внесення змін до деяких законодавчих актів щодо охорони тваринного світу, а також Правил поліпшення якісного складу лісів щодо граничної повноти насаджень, призначених для рубки і до постанови Кабміну про врегулювання питань щодо спецвикористання лісових ресурсів.

Також учасники наради зазначили, що заради підвищення стійкості та заміни монокультурних лісів на мішані (невразливі до шкідників та змін клімату) потрібно забезпечити стабільне фінансування. Тому необхідне створення Державного фонду розвитку лісового господарства. Відповідний законопроект уже подано до парламенту.

Джерело


Шановним патріотам і тим, хто бажає підтримати Україну і знати набагато більше ?!!!!

Підтримай українский проект –лайк на сторінку, ставай одним з нас, ставай поруч з нами!!! Слава Україні!

Приєднуйтесь до обговорення новин у Фейсбуці:  Група УКРАЇНЦІ – ЄДНАЙМОСЯ! Фейсбук. Підтримай Україну! Тисни лайк та поширюй!

Приєднуйтесь до обговорення новин у Фейсбуці: POLITINFO