Як поліція Житомирщини збагатила російські компанії

Як поліція Житомирщини збагатила російські компанії

Загрузка...

Попри заборону, підрозділи поліції Житомирської області закупили російське програмне забезпечення. Для уникнення тендерів використали підпорядковане міністерству держпідприємство «Інфотех», з яким правоохоронці та військові понапідписували на 120 млн грн угод.

Цьогоріч на початку грудня Житомирщину сколихнула новина про виявлені СБУ сервери зі збору конфіденційної інформації. У повідомленні вказувалось на комерційну структуру, яка незаконно встановила російське програмне забезпечення на комп’ютерах понад 50 державних установ, військових частин та комунальних підприємств області.


Через засновані ТОВ «Фінкс» та ТОВ «Парус Житомир» двоє співвласників укладали угоди з фінансовими підрозділами державних установ. Серед них – Житомирський військовий інститут ім. С.П. Корольова та навіть 10-й територіальний вузол урядового зв`язку. Проводячи встановлення, супроводження та обслуговування російського програмного забезпечення бухгалтерського обліку «Парус» (українізована версія «Афіна»), використовували програмне забезпечення для віддаленого доступу «Team Viewer». Таким чином, сторонні особи періодично отримували віддалений доступ до баз даних установ та копіювали їх з програми «Парус» на власні носії інформації. Правоохоронці підозрюють, що службова інформація, виявлена у процесі оперативно-розшукової діяльності та у сфері оборони країни, збиралась з метою її передачі іноземним установам, підприємствам, організаціям.


Російському виробнику програмного забезпечення підконтрольні українські представництва «Група компаній «Парус»: ТОВ «Парус-Бюджет», ТОВ «Парус Україна», ТОВ «Парус-Впровадження», ТОВ «Парус-Місто», ТОВ «Парус-Захід». Усі перелічені товариства та програмні продукти «Парус Бюджет», «Афіна», «Афіна-Сіквел» та «JSolutions» рішеннями Ради національної безпеки та оборони в квітні 2017 р. та травні 2018 р. включено до санкційного списку.


До цього ж спису потрапила й житомирська ТОВ «Фінкс».  Для  продовження встановлення та обслуговування забороненого програмного забезпечення «Парус» в державних установах та організаціях, у липні 2018 р. створили ТОВ «Віатайм».

У свою чергу це створювало передумови для доступу спецслужб Росії до державних інформаційно-телекомунікаційних систем. Згідно опублікованих судових ухвал, слідчі СБУ 18 вересня 2019 р. порушили кримінальне провадження з ознаками злочину, передбаченого ч.2 ст. 330 ККУ – «Передача або збирання відомостей, що становлять службову інформацію, зібрану у процесі оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, у сфері оборони країни».

Проаналізувавши проведені закупівлі у Житомирській області, нам вдалося виявити величезні витрати державних структур на російські програми. Вже після заборони, за липень-серпень 2018 року, було підписано цілий ряд угод з різними правоохоронними структурами. До прикладу, керівництво Головного управління національної поліції в Житомирській області підписало за один день дві угоди. На оновлення російської програми «Парус-Бюджетна установа» планували витратити 198 тис. грн. Скільки ж – на послуги із супроводу цієї програми і підтримку (див. фото з угоди).


Скріншот з договору від 17 серпня 2018 року на постачання заборонених РНБО програм

Ми проаналізували минулі роки і вирішили, що потреба у програмному забезпеченні у нас не більше 200 тис. грн. Тому проводити відкриті торги ми не планували, – стверджує секретар тендерного комітету ГУНП Олена Березовська.

Ми не використали цю суму. У нас проплата була всього лише на 20 тис. грн, і ми перестали користуватися програмою, – переконує правоохоронець. Однак, згідно з оприлюдненими звітами казначейства, обласне управління поліції здійснило повну оплату за обома договорами, сумарно перерахувавши 396 тис. грн.

Однак, згідно з оприлюдненими звітами казначейства, обласне управління поліції здійснило повну оплату за обома договорами, сумарно перерахувавши 396 тис. грн.

У цей же час аналогічну угоду на 90 тис. грн з технічної підтримки програми укладено з Житомирським навчальним центром підготовки поліцейських. За ті ж послуги Територіальне медичне об’єднання МВС України сплатило 150,3 тис. грн. У коментарі відповідальний за проведення закупівель у державній установі підтверджує придбання забороненого російського програмного забезпечення.

Ми входимо у мережу Міністерства внутрішніх справ, і якщо б у нас була б заборона користуватися чи закуповувати програму, ми такий лист би отримали, – переконує Олександр Пантелейчук.

На запитання про ігнорування вимоги Ради нацбезпеки та оборони отримуємо у відповідь – нам про таку заборону нічого не відомо.

– Дані дії посадових осіб можна трактувати як службову недбалість (ст. 367 ККУ), оскільки за законом про санкції (п.10 ч.1 ст.4) чітко забороняються держзакупівлі санкційних товарів, – стверджує експертка з публічних закупівель ГО «Громадський контроль» Ірина Піценко.

Кошти за усіма переліченими угодами сплачувались після запровадження заборони… центральній філії держпідприємства «Інфотех». Більш знаковим є те, що його засновником є, хто б ви могли подумати, Міністерство внутрішніх справ України.

Далі ще «цікавіше»: з відкриттям підприємства, одразу ж після запровадження заборони, у червні 2018 р. його керівником стає Сергій Іващенко. У поданій декларації він зазначає серед місць роботи афільовану із санкційними російськими компаніями – «Парус-Спецпроект».

Також йому наполовину належало ТОВ «Бюджет-Софт», через яке, згідно з рішеннями судів, за завищеними цінами на ІТ-послуги виводилися кошти «Ощадбанку».


Директором згаданого «Парус-Спецпроект» донедавна був Андрій Тимошенко, який, як і Сергій Іващенко, у 2018 році переходить у держструктуру. Його призначають керівником держпідприємства «Інфотех», що стало монополістом з постачання програмного забезпечення для силовиків та правоохоронців.

Для цього Методологічна рада з бухгалтерського обліку при МВС приймає рішення про відсутність альтернативи окрім розробленого держпідприємством програмного забезпечення. Унікальність бухгалтерських програм підкріплюють експертним висновком… Інституту проблем моделювання в енергетиці (!!!) та перевіреною «сумісністю з існуючою системою обліку». Певно, мається на увазі, що нова програма максимальна тотожна до встановленої раніше «Парус».

Тобто за видозміненою назвою насправді може бути все така ж російська програма. Детальна інформація про відмінності між програмами закрита. А оскільки ДП «Інфотех» спільно з філією є виключним власником авторських прав, всі угоди надалі підписуються виключно з ним. У підсумку тільки з початку поточного року ДП «Інфотех» та центральна філія ДП «Інфотех» через переговорну процедуру уклали таких угод на понад 120 млн грн.

Після запитання про укладені у 2018 році угоди з оновлення та підтримки російського програмного забезпечення керівник ДП «Інфотех» Андрій Тимошенко відразу ж поклав слухавку, відмовившись від будь-яких коментарів.

Залишилось сподіватися, що не стануть відмовчуватися слідчі обласного управління Служби безпеки України, які, як і у випадку з постачанням заборонених програм приватною структурою, порушать кримінальне провадження за фактом масового продажу забороненої програми, через яку конфіденційна інформація від поліції та військових потрапляє до спецслужб Росії.

Чи для новообраного керівництва СБУ закон однаковий не для всіх?!

zt.20minut.ua


Шановним патріотам і тим, хто бажає підтримати Україну і знати набагато більше ?!!!!

Підтримай українский проект –лайк на сторінку, ставай одним з нас, ставай поруч з нами!!! Слава Україні!

Приєднуйтесь до обговорення новин у Фейсбуці:  Група УКРАЇНЦІ – ЄДНАЙМОСЯ! Фейсбук. Підтримай Україну! Тисни лайк та поширюй!

Приєднуйтесь до обговорення новин у Фейсбуці: POLITINFO