Нові подробиці платіжних систем та ІТ – компаній з російськими коріннями, які...

Нові подробиці платіжних систем та ІТ – компаній з російськими коріннями, які працюючи в Україні обслуговують клієнтів у «ДНР/ЛНР»

Загрузка...

Нещодавно ЗМІ писали про обшуки в трьох IT-компаніях у Вінниці, які пройшли тижнем раніше. Так, співробітники Головного слідчого управління СБУ провели обшуки в Pillar, Vinconet і Ipan.

Тоді у відомстві обмежилися коментарем про те, що причина обшуків – «відпрацювання» фінансових операцій, які за участю цих компаній проводилися на тимчасово окупованих територіях.

Насправді ж силовиків цікавила лише компанія Vinconet, яка займається створенням і підтримкою програмного забезпечення (ПЗ) для процесингів Elpaysys і Payline. При цьому слідчі стверджують: керівник Vinconet нібито свідомо «не помічав», що його ПТКС (програмно-технічні комплекси самообслуговування ) працюють у зоні АТО і в Криму.

Якщо вінницький Vinconet – це лише ймовірна допоміжна ланка в схемі, то головним фігурантом, на думку слідства, є платіжна система «Електрум Пеймент Систем» (Electrum), яка, крім свого сайту elpaysys.com, використовує «дочірній» процесинг Payline. Це ж випливає з рішення Шевченківського районного суду Києва №761/7257/18 від 2 березня 2018 року, в рамках якого накладено арешт на рахунки компанії ТОВ «Електрум Пеймент Систем» в Укргазбанку. Дане ТОВ виступає оператором однойменної платіжної системи та електронних грошей «Електрум» (Electrum).

Згідно з матеріалами слідства, група осіб, серед яких є як громадяни України, так і Російської Федерації, зареєструвала низку компаній, у тому числі:

 

1.       ТОВ «Електрум Пейментс Систем» (ЄДРПОУ 40243180), бенефіціари – В’ячеслав Пожарський, Катерина Постельникова, Артур Вітренко, В’ячеслав Лисенко.

2.       ТОВ «Фінтех Процесинг» (ЄДРПОУ 41897944), бенефіціар – громадянин Росії – Михайло Макеєв. 

3.       ТОВ «Пай Лайн» (ЄДРПОУ 37222547), бенефіціари – Лела Габаідзе, Леонтій Снєгірьов, Олег Микитюк, Яніна Лебанідзе, Олена Кащенко, Андрій Зеленков, Остап Глас.

4.       ТОВ «Квадраком» (ЄДРПОУ 38993040), бенефіціари – Леотій Снєгірьов, Віталій Федорчук, Роза Садреєва.

5.       ТОВ «Дакард» (ЄДРПОУ 38992932), бенефіціари – громадянин Росії – Олександр Снєгірьов, Олег Микитюк.  

Вищезазначені Компанії, не маючи ліцензії НБУ на переказ коштів та інших необхідних документів для ведення господарської діяльності в сфері фінансових послуг,  створила розгалужену мережу з прийому платежів від населення через ПТКС, POS-термінали й інтернет-ресурси. Причому, не лише на території України, а й в окупованих районах Донецької і Луганської областей.

Для чого потрібні «електронні гроші»? Компанія «Електрум Пеймент Систем» отримала ліцензію НБУ на переказ коштів у травні 2016 року. Оскільки випуск (емісію) електронних грошей в Україні можуть здійснювати лише банки, «Електрум Пеймент Систем» потребувала партнера. Ним став державний Укргазбанк, і зовсім не випадково. У липні 2017 року «Укргаз» провів емісію електронних грошей для «Електрум», функцію оператора яких, у свою чергу, на себе взяла «ЕРС».

Правила використання електронних грошей «Електрум» були затверджені в НБУ. На підставі цих правил можна «заводити» гроші на електронні гаманці (готівкою або з використанням платіжної картки); здійснювати оплату за товари і послуги, в тому числі поповнюючи мобільні рахунки; переводити електронні гроші між гаманцями користувачів; обмінювати електронні гроші «Електрум» на готівкові або безготівкові кошти.

Виходячи з інформації, розміщеної на сайті компанії, список партнерів «Електрум Пеймент Систем», чиї послуги можна оплатити електронними грошима, налічує більш ніж 1200 компаній. Правда, конкретного списку з такою кількістю провайдерів на сайті немає, зате значаться мобільні оператори – lifecell, «Київстар», Vodafone Україна.

За участю цих компаній приймаються платежі за послуги мобільного зв’язку та послуги інших провайдерів, при цьому абонент де-юре отримує електронні гроші. Фінансові транзакційні потоки контролюються організаторами через програмно-апаратний процесинговий комплекс Elpaysys і Payline. Останній складається з сайту-процесингу payline.com.ua і сайту dacard.com.ua.

За даними СБУ, всі платежі здійснюються через платіжну систему Electrum. У матеріалах слідства зазначено, що представники «ЕРС» забезпечують технічну підтримку та обслуговування серверів, задіяних у цій схемі. А процесинг Payline використовується як технологічна прокладка між торговими терміналами «тіньового» ринку і процесингом elpaysys.com, який, у свою чергу, забезпечує оборот електронних грошей «Електрум». Слідство стверджує, що в цій схемі також присутні конвертаційні центри, на які переводяться зібрані за допомогою POS-терміналів кошти і потім переводяться в готівку.

Крім цього, слідчі дійшли висновку, що організатори мережі з прийому платежів запровадили механізм легалізації «зустрічних фінансових потоків». Йдеться про незаконні операції через лінію розмежування на тимчасово непідконтрольних Україні територіях за допомогою платіжної системи «Електрум Пеймент Систем» і інтернет-ресурсів payline.com.ua і dacard.com.ua.

За даними джерел, близьких до слідства, заробіток «Електрум Пеймент Систем» на конвертації безготівки в «чорну» готівку в межах України становить 2,5% від усієї суми транзакцій. Крім цього організатори заробляють 5-7% на перестановці фінансових потоків Україна – «ДНР/ЛНР», Крим. Основні фінансові потоки на окуповані території призначаються для оплати за ввезене контрабандою вугілля і безпосередньо на фінансування незаконних збройних формувань з території України. Адже не секрет, що частина бізнесу в Україні контролюється представниками Російської Федерації.

Продовженням цієї історії мали стати кримінальна відповідальність осіб причетних до діяльності вищезазначених компаній  та  заборона ведення господарської діяльність в Україні. Однак,незважаючи на те, що порушено низку кримінальних справ та ведеться слідство, вищезазначені фінансові, платіжні та ІТ -компанії  продовжують працювати с сепаратистами в ДНР та ЛНР, більш того, планують «розширення» присутності на ринках фінансових послуг та платіжної інфраструктури в Україні. Як нам стало відомо, в найближчих планах вищезазначених компаній «зайти» в сфери онлайн мікрокредитування та лізингових операцій, а також розширити мережу платіжних терміналів в Харкові, Києві та Вінниці. Ось так виглядає боротьба з сепаратизмом в сучасній Україні?

Руслан Якушев


Шановним патріотам і тим, хто бажає підтримати Україну і знати набагато більше ?!!!!

Підтримай українский проект –лайк на сторінку, ставай одним з нас, ставай поруч з нами!!! Слава Україні!

Приєднуйтесь до обговорення новин у Фейсбуці:  Група УКРАЇНЦІ – ЄДНАЙМОСЯ! Фейсбук. Підтримай Україну! Тисни лайк та поширюй!

Приєднуйтесь до обговорення новин у Фейсбуці: POLITINFO