Мункач Футбольна Академія: на мільярдні інвестиції поки існують візуальні плани

Мункач Футбольна Академія: на мільярдні інвестиції поки існують візуальні плани

Загрузка...

За останні роки 2,65 мільярда форинтів (8,1 мільйона євро) були виділені  для розвитку молодих прикарпатських футболістів. Спочатку на угорські інвестиції планували збудувати футбольну академію в Мукачево, але згодом, місце розташування об’єктів інфраструктури було змінено, а більшість планів та  інвестицій існують лише на папері.

Уряд Угорщини для транскордонних футбольних академій з 2013 року виділив близько 22,5 мільярда форинтів (70 мільйонів євро), тому футбольні стадіони та поля ростуть як гриби у Трансильванії, Угорщині, Воєводині, Закарпатті, Словенії та Хорватії. Серед підтримуваних проектів є дійсно успішні але є й сумнівні.

Гроші частково надходять через Федерацію Футболу Угорщини та частково через Фонд Бетлен Габор, і практично скрізь через Академію Пушкаш, та фігуру Леренца Месароша. У першому розслідуванні із “футбольної серії” , що підтримується Європейським журналістським фондом IJ4EU, було описано ці інвестиції.

В Україні – інша проблематика. Тут спершу фігурує не українська юридична особа, а спортивна асоціація “Варда” міста Кішварда, розташованого приблизно за 80 км від Закарпаття. Ця асоціація підписала договір з Федерацією Футболу Угорщини з питань функціонування та розвитку “Мункач футбольної академії”. Перший контракт у розмірі 1 мільярд форинтів (3 мільйони євро) був підписаний у березні 2017 року. У наступному році — було додано ще 1,65 мільярда гривень (5,1 мільйона євро).

Ідея “Мункач футбольної академії”  виникла у підприємця Іштвана Кроо та Спортивної асоціації Варда, і в 2016 році вона стала більш конкретною, коли Міклош Шестак, тодішній Міністр національного розвитку Угорщини відвідав Мукачево.

Пошук талановитих молодих футболістів саме тут здавався очевидним, тому що багато  спортсменів із Прикарпаття грають у першій футбольній лізі Угорщини за клуб“Кішварда”.

Угорська делегація на чолі з Міклош Шестак у Мукачево. Фото: ffz.org.ua

Під час зустрічі в Мукачево було вирішено, що угорська сторона викупить футбольний клуб – ДЮФК “Мукачево”. У лютому 2017 року було створено ТзОВ “Мункач футбольна академія”, яке належить Аттілі Ревесу ((48%)), директору Спортивної Асоціації “Варда” та Іштвану Кроо (48%). Решта 4% -– ГО “Дитячо-юнацький футбольний клуб “Мукачево”..

Плани “випаровуються

Початково було заплановано у місті Мукачево три футбольних поля (трав’яні та штучні)цілому три трави, роздягальні, трибуни, а також будинок – гуртожиток для проживання юних футболістів.

Тому, перший мільярд форинтів виділили на закупівлю обладнання, а також зарплати тренерам, інструкторам та іншим співробітникам (34 особи).

Але у подальшому, план будівництва спортивної інфраструктури у Мукачево “випарувався”:

— На початку ми намагалися побудувати футбольну академію в Мукачево, але не змогли домовитися із міською владою. Тому ми вирішили перенести цей проект в інших населені пункти регіону, — повідомляв Ревес Аттіла у 2018 лютому , на зустрічі із представниками  Закарпатської ОДА.

Саме тоді угорці вирішили, як альтернативний варіант, розвивати об’єкти Академії у Дерцені та Ужгороді.

Зустріч в Закарпатській обласній державній адміністрації. Фото: karpataljalap.net

Натомість, Катерина Кришінець-Андялошій, начальник Управління освіти, молоді та спорту Мукачівської міської ради таку інформацію заперечує:

— У м. Мукачево дійсно планувалась реалізація спортивного об’єкту Футбольної Академії  Мункач, в подальшому реалізація даного проекту не була проведена у зв’язку з відмовою угорської сторони в побудові Академії в м. Мукачево.

Інформація, що створення інфраструктури Футбольна Академія Мункач не вдалося реалізувати через позицію міської влади, не відповідає дійсності, — повідомила Катерина Кришінець-Андялошій.

Замість помпезного футбольного центру на Закарпатті  є лише плани та проекти

Відповідно до змінених ідей,  другий грант 1,65 мільярдів форинтів передбачав інвестиції в самій Угорщині і кількох населених пунктах на Закарпаття. Зокрема, за ці гроші повинні були збудувати спортивні майданчики у Кішварді.

Крім цього,  875 млн. HUF (2,75 млн. євро) було виділено на об’єкти у місті Дерцен. Зокрема, будівництво великого спортивного центру Академії та гуртожитку для проживання юних футболістів, стадіони та іншу інфраструктуру.

Також , згідно контракту, повинні були провести реконструкцію футбольного стадіону Авангард у м. Ужгород, у тому числі – ремонт трибун та будівництво нового футбольного поля із штучним покриттям та закупівлю обладнання. Зокрема, меблів та 9-ти місних пасажирських мікроавтобусів. На ці потреби було передбачено у договорі  110 та 150 мільйонів форинтів. Ще 100 мільйонів призначалося на реконструкцію інфраструктури та футбольного стадіону у смт. Середнє.

Для реалізація проекту заснували дві Благодійні організації: “Благодійний фонд підтримки спортсменів та футболістів ”Академія футболу Карпатія” (по роботі в Ужгороді та Середнє) та “Благодійний фонд ”Закарпатський центр підтримки спортсменів та футболістів” (по роботі в Дерцені).  Перша благодійна організація заснована Аттілою Ревесом та Олександром Лавришином. Директор – Олександр Чегіль.

Футбольного поля із штучним покриттям не збудували

Для реконструкції стадіону «Авангард» в Ужгороді «Академія футболу Карпатія» підписала договір із власниками об’єкту – Ужгородською міською радою та КП “Стадіон “Авангард” . Договором було передбачено, реконструкція існуючого футбольного стадіону, ремонт трибун, роздягалень, будівництво футбольного поля із штучним покриттям. Однак, було замінено лише трав’яний газон, полив стадіону та дренажні системи.  За словами Івана Дурана, керівника Федерації Футболу Закарпаття, ці роботи коштували 5 мільйонів гривень.

— Плани у  інвесторів змінилися – бо нібито не отримали очікуваного фінансування. Вони начебто отримали 15 мільйонів гривень,  — повідомив Андрій Данканич, головний спеціаліст відділу позовної та претензійної роботи управління правового забезпечення Ужгородської міської ради, який власне і готував договір.

Футбольний стадіон у смт. Середнє, знаходиться за 30 кілометрів від кордону з Угорщиною. Його реконструкція та будівництво обіцяного центру для талановитих футболістів  — навіть не починалося. На момент підготовки статті, місцева влада навіть не мала підписаних договорів про співпрацю із “академією футболу Карпатія”.

Спортивний центр у Дерцені – лише на візуальних проектах

Друга Благодійна організація — “Благодійний фонд ”Закарпатський центр підтримки спортсменів та футболістів”. Її засновники Аттіла Ревес та Пейтер Лотор, який також є заступником директора ТзОВ “Мункач футбольна академія”.

Об’єкти у Дерцені були подані як найбільш вражаючі інвестиції в Академію – на загальну суму 875 мільйонів форинтів (2,75 мільйони євро). Однак, житлові та допоміжні спортивні будівлі га сьогодні – існують лише на візуальних планах – у вигляді красивих проектів.

Благодійна організація спромігся купити 12 га землі під спортивні об’єкти. Окрім того, невеликий наділ землі площею 0.25 га та прилеглий будинок, згідно реєстраційних документів, їм було подаровано.

Згідно з угорським законодавством, здійснення інвестицій має бути здійснено в рамках державних закупівель, але ми не виявили ніяких ознак цього в Бюлетені державних закупівель.

Наші питання та запити ми надіслали Макларі Балашу, представнику Спортивної асоціації “Варда” та Аттілі Ревесу, куратору Закарпатського проекту, співзасновнику “Мункач футбольна академія” та зазначених обох Благодійних організацій. Ми не отримали від них відповідей.

Проект спортивного об’єкту у м. Дерцен (фото — http://fcmunkach.com/)

Тарас Зозулінський, Бюро журналістських розслідувань “Детективи”

Проект фінансувався журналістським фондом IJ4EU.


Шановним патріотам і тим, хто бажає підтримати Україну і знати набагато більше ?!!!!

Підтримай українский проект –лайк на сторінку, ставай одним з нас, ставай поруч з нами!!! Слава Україні!

Приєднуйтесь до обговорення новин у Фейсбуці:  Група УКРАЇНЦІ – ЄДНАЙМОСЯ! Фейсбук. Підтримай Україну! Тисни лайк та поширюй!

Приєднуйтесь до обговорення новин у Фейсбуці: POLITINFO