В які банки українці можуть покласти гроші без сильних побоювань?

В які банки українці можуть покласти гроші без сильних побоювань?

Загрузка...

Щороку в Україні, наче повітряні кульки, «лопають» близько десятка банків.

Тому довіра до цих фінансових установ в українців знизилась. Які із них є надійними, за якими критеріями визначається стабільність банків і чи можна їм довірити свої кошти, з’ясовувала журналіст видання Persona.Top.

Як виглядає ТОП-десять найнадійніших українських банків

ТОП-10 надійних українських банків було сформовано на основі статистичних даних, які надав Національний державний банк України за третій квартал 2017 року. Усього аналітики «Атлант-Фінанс» проаналізували 86 банківських установ.

– Рейтинг складався при врахуванні такого критерію, як можливість банку без затримки повертати депозити, за обставин, коли з’являються фінансові труднощі, чи  проблеми із погашенням кредитних платежів і зростає заборгованість з боку клієнтів. Також фахівці брали до уваги рівень підтримки банку акціонерами чи державою, – розповідає про критерії оцінювання фінансових установ Юрій Нетесаний, партнер компанії «Атлант-Фінанс».

Надійність банку в першу чергу залежить від власника

За словами аналітика, провідну роль в стабільності банківської установи відіграє власник, коли мова йде про необхідність докапіталізації (збільшення обсягу капіталу банку) та наповнення банку ліквідними ресурсами (ресурси, які можна швидко перетворити на гроші або самі гроші) – це є основою стабільності банку, коли виникають стресові ситуації.

– Варто зазначити, що ні один банк, який належить міжнародним фінансовим холдингам чи державі, не було визнано неплатоспроможним, – каже Юрій.

Фото – Юрій Нетесаний. Джерело – Persona.Top

Як стверджує експерт, за 5 років жоден банк з рейтингу не було ліквідовано, що говорить про стабільність і надійність рейтингу.

– Можливо, це єдиний рейтинг, на складання якого не впливають учасники ринку. Варто зазначити, що банківська система України переживає нелегкі часи, і можливо цей перелік найстабільніших банківських установ допоможе українцям зберегти свої вкладення і примножити їх.

ТОП-десять найнадійніших українських банків виглядає наступним чином:

Максимальний бал надійності – 50.

Як вираховувалася надійність банків

– Рейтинг складається для того, щоб оцінити якість банківських послуг і визначити найбільш ефективні фінансово-кредитні установи, які змогли максимально наростити масштаби своєї діяльності і одночасно показати високий прибуток за останній рік, – каже Юрій Нетесаний.

Тому при складанні цієї ТОП – десятки, якщо говорити про більш детальні критерії оцінки роботи фінустанов, до уваги бралися такі параметри, як близькість до джерел фінансування, маркетингова політика, фінансова успішність, розвиненість регіональної мережі, рівень менеджменту, довіри клієнтів, рівень обслуговування клієнтів, рівень впровадження інформаційних технологій, рівень ІТ безпеки банківських систем.

Половина кредитів – проблемні

Стрес-тести, проведені «Нацбанком», показали, що, для того, щоби збільшити капітал, українським банкам потрібно сто мільярдів гривень. Проблемні кредити в банківській системі наразі перевищують п’ятдесят відсотків.

– На даний час наші банки мають таку нагальну проблему: банківській системі доводиться повертати термінові депозити у валюті, тоді як клієнтська платоспроможність за кредитами (у доларах та євро) швидко падає. В результаті фінансові установи піднімають ставки по валютних кредитах і йдуть на міжбанківський ринок, або починають вливати гроші з материнських структур, – розповідає про ситуацію на банківському ринку експерт.

Фото – НБУ. Джерело -Днепр Час

Є загроза, що держава монополізує банки

Як стверджує аналітик, станом на 1 жовтня 2017 року банківські активи склали – 1,252 трильйони гривень, що трохи нижче, ніж в 2016 році. Загальний власний капітал банків склав 149,593 мільярди гривень. Прибуток банків за 9 місяців – 4,812 мільярдів гривень.

Ситуація в банківському секторі досить специфічна, так як на сьогодні частка державних банків становить 693,535 мільярд гривень активів, що у відносному вираженні становить 55,4%. За рік вплив державних банків збільшився на 12,4%, якщо темпи зростання активів зберігатимуться і в 2018 році, то вже на початок 2019 року державні банки будуть займати близько 65% всіх активів сектора. Така ситуація в банківському секторі є монопольною, і подальша підтримка державних банків за рахунок бюджетних ресурсів може привести до знищення конкуренції в даному секторі. Також державні банки контролюють 483,166 мільярдів гривень, або 56% від всіх розміщених депозитів.

– Але проблема трохи глибше, а саме в тому, що держбанки виступають головними власниками пакета ОВДП (облігацій внутрішніх державних позик, номінованих в іноземній валюті) та інших держпаперів на суму майже в 300 мільярдів гривень. Настільки великі пакети державних документів на балансах держбанків не повинні нікого дивувати, оскільки, як правило, докапіталізація цих банків проводилася саме завдяки ОВДП, – розповідає експерт.

Для заробітку держбанки мають додаткові привілеї

У свою чергу, ОВДП дозволяють державним банкам отримувати відсотки від міністерства фінансів і розміщувати ці папери у вигляді застав.

– Але головний сенс в тому, що державні банки отримують ці державні інструменти безкоштовно, які в подальшому стають безкоштовними пасивами, а вже при розміщенні дані ресурси стають активом, який приносить постійний дохід (пасиви розмішують в Нацбанку, або ж банк може їх продати на ринку). Потрібно звичайно відзначити, що міністерство фінансів, як акціонер, після докапіталізації державного банку повинно отримувати дивіденди, але згідно законодавства ця сума становить 50% від облікової ставки НБУ, – каже Юрій Нетесаний.

Долар може стрімко «підскочити», якщо держбанки захочуть продати облігації

В результаті вищезазначених дій, на сьогодні в банківській системі накопичився такий обсяг ОВДП, який перевищує щоденні залишки на корпоративних рахунках в 5 разів.

– А це означає, що якщо державні банки при необхідності захочуть реалізувати 10% своїх ОВДП (а це приблизно 30 мільярдів гривень), то ринок не зможе викупити такий обсяг, що несе в собі макроекономічні ризики для всієї банківської системи країни. Поки ситуація на банківському ринку більш-менш стабільна, загроз не так багато, але, якщо станеться потрясіння, це відразу позначиться на валютному ринку і долар стрімко подорожчає, – розповідає про ризики функціонування держбанків експерт.

Українці платять за «непрацюючі» кредити зі своїх кишень

Щорічно міністерство фінансів вливає в капіталізацію державних банків понад 40 мільярдів гривень, що, за словами представника «Атлант Фінансу», призводить до надлишку ліквідності на ринку і дорого обходиться платникам податків.

– Так, за даними НБУ, станом на 01.11.2017 року тільки в «Ощадбанку» непрацюючих кредитів юросіб на 74,5 мільярдів гривень, а в «Укрексімбанку» – на 66,1 мільярд гривень. Продати дані державні структури неможливо, бо по суті банківським бізнесом в них і не пахне, – розповідає аналітик.

Держбанки беруть участь в сумнівних схемах, знищуючи приватних конкурентів

На сьогодні державні банки – це, в основному, певна державна схема, при якій велика частина пасивних і активних операцій безпосередньо пов’язана з державою.

– Наприклад, «Укрексімбанк» кредитує НАК «Нафтогаз», при цьому процентна ставка між держбанком і держкомпанією затверджується рішенням уряду країни, так само, як і її зміна, і рівень застав. Єдиним банком, який сьогодні ще зберіг конкурентні переваги, залишається «Приватбанк», оскільки він досить недавно знаходиться в системі державного управління. На мою думку, така велика частина державних банків, і їх вплив на банківський ринок є неприпустимими.

Міністерству фінансів потрібно оперативно навести порядок з підконтрольними банками і знизити рівень свого впливу на банківський сектор. Тільки такі кроки зможуть в майбутньому гарантувати стабільність і розвиток банківського сектора, і тільки в таких умовах на ринку України зможуть з’явитися великі світові банківські групи, – відзначив експерт.

Автор: Ірися Герцун


Шановним патріотам і тим, хто бажає підтримати Україну і знати набагато більше ?!!!!

Підтримай українский проект –лайк на сторінку, ставай одним з нас, ставай поруч з нами!!! Слава Україні!

Приєднуйтесь до обговорення новин у Фейсбуці:  Група УКРАЇНЦІ – ЄДНАЙМОСЯ! Фейсбук. Підтримай Україну! Тисни лайк та поширюй!

Приєднуйтесь до обговорення новин у Фейсбуці: POLITINFO