Битва фейків: газові монополісти по-різному трактують рішення Стокгольмського арбітражного суду

Битва фейків: газові монополісти по-різному трактують рішення Стокгольмського арбітражного суду

Загрузка...

Після того, як 22 грудня Стокгольмський Арбітражний суд виніс рішення у справі розгляду спірних питань контракту між газовими компаніями “Газпром” і “Нафтогаз”, поширилася маса чуток та фейкових тверджень.

Кожна з компаній приписувала собі перемогу. Український монополіст стверджував, що практично залишив росіян ні з чим, “Газпром” же, разом з російською пресою, хизувався тим, що Україна знову винна їм багато грошей.

«Україна офіційно не винна Росії космічних сум за газ», – повідомляє НАК «Нафтогаз України», – 22 грудня Арбітражний суд прийняв рішення на користь української компанії з усіх спірних питань контракту на поставку газу з ВАТ «Газпром».

Отже, серед перемог український газовий монополіст називає:

– скасування та визнання недійсним положення «бери або плати»;

– відхилення позовних вимог російського «Газпрому», загальна сума яких становила 56 мільярдів доларів (в т.ч. компенсація невідібраних обсягів газу за 2009-2017 роки);

– більш ніж десятикратне зменшення річних контрактних обсягів газу – до мінімум 4 млрд куб. метрів;

– заборону на сплату за обсяги газу, поставлені на тимчасово окуповані території Луганської та Донецької областей, будь-який іншій особі, ніж «Нафтогаз»;

– задоволення вимог про перегляд ціни на газ (в бік зменшення) – тепер вона повинна відповідати ринковим умовам.

– компенсацію за переплату за періоди після квітня 2014 року, коли з ініціативи «Нафтогазу” була переглянута ціна (арбітражний суд знизив ціну газу, який «Нафтогаз» отримав від «Газпрому» у ІІ-му кварталі 2014 го, на 27% – з $ 485 / 1,000 куб.м до $ 352).

– визнання недійсними інших положень даного контракту, зокрема – положення про заборону на реекспорт. Воно, на думку арбітрів, неправомірно забороняло продавати Україні газ за межі держави.

Однак, в самому російському «Газпромі» рішення Арбітражу також прокоментували переможно там повідомляють, що НАК “Нафтогаз України” тепер зобов’язаний сплатити суму протермінованої заборгованості в розмірі 2,019 млрд доларів, а також відсотки з 22 грудня 2017 року по дату здійснення такого платежу в розмірі 0,03% за кожен день затримки оплати.

Попри те, що мінімальний обсяг купівлі газу встановлений на рівні 4 млрд куб. м., суд також зобов’язав “Нафтогаз” щорічно з 2018 року відбирати і оплачувати річна контрактна кількість газу 5 млрд куб. м. Про це в прес-службі Нафтогазу змовчали.

Навколо цього питання в російських ЗМІ піднялася справжня хвиля дезінформації, адже всі почали навперебій повідомляти про перемогу Росії в цьому процесі. Однак, незалежні аналітики визнають, що більшість пунктів в цьому рішенні – все ж на користь української компанії, повідомляє StopFake.

Так, Директор енергетичних програм українського Центру світової економіки і міжнародних відносин Валентин Землянський в своєму коментарі для ВВС вважає, що позиція “Нафтогазу”, яка заявляє про перемогу, має право на існування — компанія дійсно заощадила 1,8 млрд доларів, які довелося б заплатити, якби суд вирішив не переглядати ціну у другому кварталі 2014 року.

Але “Нафтогаз” повинен заплатити “Газпрому” реальні 2 млрд доларів простроченої заборгованості. Якщо ми будемо розглядати з точки зору не віртуальних, а живих грошей, то, безумовно, це програш “Нафтогазу”, – резюмує експерт.

Партнер RusEnergy Михайло Крутіхін нагадує:

«В повідомленні” Нафтогазу” йдеться про те, що суд відхилив всі вимоги “Газпрому” стосовно принципу “бери або плати”, тобто штрафи за невідібраний газ Київ платити не буде. Українська компанія уточнює, що сума вимог становила 56 млрд доларів. Присудили, що ці гроші “Газпрому” не належать, це перемога українців”.

Крім того, експерти вказують на істотне зниження обов’язкових обсягів закупівлі газу – з 52 до 5 млрд куб.м., та й то лише до 2019 року, адже тоді закінчиться термін дії контракту.

На думку Крутіхіна, судовий процес все ж закінчився на користь “Нафтогазу”:

“На який пункт я не подивлюся, всюди вимоги “Газпрому “не були задоволені. Не випадково йому потрібен час, щоб придумати гарні формулювання, аби перетворити поразку на перемогу”.

Тим часом «Нафтогаз» заявляє, що «сподівається на черговий успіх», адже 28 лютого буде розглядатися арбітражне провадження по транзитному контракту, де фінансові вимоги українського монополіста становлять до 16 мільярдів доларів.

Автор: Ірина Басенко

persona.top


Шановним патріотам і тим, хто бажає підтримати Україну і знати набагато більше ?!!!!

Підтримай українский проект –лайк на сторінку, ставай одним з нас, ставай поруч з нами!!! Слава Україні!

Приєднуйтесь до обговорення новин у Фейсбуці:  Група УКРАЇНЦІ – ЄДНАЙМОСЯ! Фейсбук. Підтримай Україну! Тисни лайк та поширюй!

Приєднуйтесь до обговорення новин у Фейсбуці: POLITINFO